Choroby zboża wygrana walkaSkuteczne działania w zwalczaniu chorób zboża

Choroby zbóż są gigantycznym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy preparaty i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, gdyż wyłącznie w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ochronić potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań intensyfikujących trwałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - pewne działania zapobiegawcze

Proaktywne nastawienie do zwalczania chorób jest niejednokrotnie o wiele bardziej efektywne oraz ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, które należałoby zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie tiofanat metylowy w rzepaku generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma faktycznie ogromne znaczenie.

Zbytnio wysokie ilości oraz wskaźniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nadto grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicydy. Jest to przede wszystkim prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o różnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe i wybór produktów o większej odporności lub też akceptacji na kluczowe szkodniki oraz schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zminimalizować ryzyko istotnych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić uwagę na cieszący się coraz to większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma ochrony.

Komentarze: 1


noavatar.png
Archacki 2019-12-04

Szybko niespełna rok po ożenku przetrwali tatami estetycznej córeczki, zaś po dwóch latkach malca.

Najnowsze artykuły:

Top